MŁODOWICE
województwo podkarpackie, powiat przemyski

(fot. Renata Nowińska - 2014)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

(fot. Renata Nowińska - 2014)

Położenie. Wieś w gm. Fredropol, ok. 10 km na pd. od Przemyśla.

Historia. Cerkiew greckokatolicka p.w. Zmartwychwstania Pańskiego i Niepokalanego Poczęcia Bogarodzicy z 1923 r. Od 1958 r. cerkiew prawosławna. Remontowana w latach 1993 – 97.

Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew konstrukcji zrębowej. Orientowana. Trójdzielna. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Babiniec od frontu nawy. Nad nawą na ośmiobocznym tamburze dach w kształcie kopuły. Pozostałe dachy kalenicowe. Zwieńczony cebulastą kopułką z latarnią. Dachy kryte blacha. Wokół świątyni okap wsparty na rysiach. Wewnątrz stropy płaskie. Ikonostas pochodzi z miejscowości Huwnik. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowo – ramowej, trzykondygnacyjna z okresu budowy świątyni. Zbudowana na planie ośmioboku, zwieńczona dachem blaszanym, ostrosłupowym z hełmem cebulastym.

Literatura. [11]