MAŁA NIESZAWKA
województwo kujawsko - pomorskie, powiat toruński

(fot. Michał Rychlik - 2007)

(fot. Brygida Kicińska - 2018)

(fot. Sylwia Piekarek - 2018)

Położenie. Wieś w gm. Wielka Nieszawka, ok. 10 km na pd. – zach. od Torunia.

Historia. Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1890 r. Jest to dawna świątynia zboru menonickiego. Menonici to ruch religijny powstały jako jeden z odłamów anabaptyzmu w XVI w. w Holandii, a nazwa pochodzi od Menno Simmonsa. Przejęty przez kościół katolicki w 1945 r. W latach 80 XX w. wykonano nową aranżację wnętrza. Remontowany w latach 1994 – 95.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna sosnowego. Salowy, prezbiterium nie wydzielone z nawy, zamknięte trójbocznie. Zakrystia wydzielona wewnątrz. Kruchta od frontu z trójkątnym szczytem. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z czworoboczną wieżyczką w części frontowej. Zwieńczoną dachem namiotowym z chorągiewką z datą budowy. Wewnątrz belkowe stropy płaskie. Podłoga z drewnianych desek. Ołtarz główny posoborowy w formie stołu.

Także warto zobaczyć. Ruiny zamku z poł. XIV w.