MODLNA
województwo łódzkie, powiat zgierski

(fot. Michał Rychlik - 2004)

(fot. Renata Nowińska - 2006)

(fot. Sylwia Piekarek - 2009)

(fot. Brygida Kicińska - 2012)

Położenie. Wieś w gm. Ozorków, ok. 15 km na pn. od Zgierza.

Historia. Kościół p.w. Bożego Ciała i Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika z przeł. XVI i XVII w. Murowaną kaplicę dobudowano w 1634 r. dla Mateusza Warszyckiego.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z bocznymi: zakrystią i późnorenesansową murowaną kaplicą. Kruchty od frontu i z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z szerokim okapem. Na kalenicy sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę. Zwieńczona baniastym hełmem blaszanym z latarnią i krzyżem. Wewnątrz strop płaski. Chór muzyczny wsparty na dwóch kolumnach i nowszych słupach. Ołtarz główny barokowy z k. XVII w. Ołtarz boczny rokokowy. Ołtarz w kaplicy barokowy z k. XVII w. Ambona barokowa. Gotycka chrzcielnica z XV w. W kaplicy kamienny (piaskowiec) nagrobek renesansowy, fundatora w postaci leżącego rycerza w zbroi. Dzwonnica murowana, arkadowa z 1905 r. z dwoma dzwonami.

Także warto zobaczyć. Klasycystyczna kaplica murowana na cmentarzu z 1886 r.