MODZEROWO
województwo kujawsko - pomorskie, powiat włocławski

(fot. Marcin Szukała - 2008)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

(fot. Sylwia Piekarek - 2019)

(fot. Marcin Szukała - 2008)

Położenie. Wieś w gm. Izbica Kujawska, ok. 40 km na pd. – zach. od Włocławka.

Historia. Kościół p.w. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika z 1796 r. Zbudowany z fundacji hrabiego Kacpra Skarbka. Remontowany w 1902 r. W 2000 r. wymiana fundamentów.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z boczną murowaną zakrystią. Kruchta z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą. W centralnej części nad nawą wieżyczka kwadratowa. Zwieńczoną blaszanym hełmem. Wewnątrz strop płaski. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z prostokątną wystawką w części środkowej. Brak organów piszczałkowych. Zachowana polichromia na stropie, wizerunek MB w otoczeniu aniołów w prezbiterium. Ołtarz główny wczesnobarokowy z 1 poł. XVII w. Dwa ołtarze boczne rokokowe z 2 poł. XVIII w. Ambona i chrzcielnica wczesnobarokowe z 1 poł. XVII w. Krucyfiks rokokowy. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej z k. XVIII w. Zbudowana na rzucie kwadratu i kryta namiotowym dachem blaszanym.