MÓJCZA
województwo świętokrzyskie, powiat kielecki

(fot. Michał Rychlik - 2007)

Położenie. Wieś w gm. Daleszyce, ok. 6 km na pd. – wsch. od Kielc.

Historia. Kościół p.w. MB Częstochowskiej z 1865 r. Zbudowany z fundacji ks. Józefa Ćwiklińskiego i miejscowej ludności. W 1917 r. z powodu złej jakości drewna wybudowana od nowa przez majstrów Jana i Antoniego Komorowskich, W 1981 r. przesunięta o 8 metrów i dobudowa dobudowa nowej zakrystii i aneksu. Na p. XX w. wymiana pokrycia dachu z eternitu na blachę.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty trójbocznie. Do nawy z boku przylega zakrystia i aneks, a od frontu mała kruchta. Dach jednokalenicowy, kryty blachą dachówkową z dwoma wieżyczkami. Większą od frontu sześcioboczną i mniejszą w części frontowej czworoboczną. Zwieńczone hełmami namiotowymi z latarniami. Wnętrze wyłożone boazerią. Strop płaski. Chór wsparty na dwóch okrągłych słupach. Ołtarz główny z okresu budowy kościoła. Chrzcielnica z marmuru. Dzwonnica metalowa.

Literatura. [9][10][35]