MOSTOWLANY I
województwo podlaskie, powiat białostocki

(fot. Sylwia Piekarek - 2010)

Położenie. Wieś w gm. Gródek, ok. 55 km na pd. – wsch. od Białegostoku.

Historia. Cerkiew prawosławna p.w. Świętego Apostoła Jana Teologa z 1862 r. W 1908 r. rozbudowana o kruchtę z dzwonnicą. Odnowiona w 1935 i 1955 r. Remontowana w 1973 r. W 15.02.1995 r. spłonęła plebania, zginął wieloletni proboszcz Anatol Mielniczek.

Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew, konstrukcji zrębowej. Orientowana. Dwudzielna. Prezbiterium nie wyodrębnione z bryły nawy, zamknięte prostokątnie. Zakrystie wydzielone wewnątrz. Kruchta od frontu nawy z nadbudowaną dzwonnicą w górnej części ośmioboczną. Zwieńczoną ostrosłupowym hełmem blaszanym. Wejście poprzedzone gankiem. Część centralna zbudowana na planie kwadratu i kryta dachem namiotowym. Dachy jednokalenicowy, kryty blachą z sterczyną i ośmioboczną wieżyczką z baniastym hełmem. Wewnątrz strop płaski wsparty na dwóch rzędach słupów po trzy sztuki. Chór śpiewaczy nadwieszony w formie balkonu o przekroju trapezu. Drugi chór śpiewaczy oparty na zakrystiach, umieszczony nietypowo za ołtarzem. Ikonostas z okresu budowy cerkwi. Ogrodzenie z kamienia polnego.

Także warto zobaczyć. Cerkiew drewnianą z k. XVIII w.