MURZYNOWO KOŚCIELNE
województwo wielkopolskie, powiat średzki

(fot. Marcin Szukała - 2007)

(pocztówka z lat 30 XX w.)

Położenie. Wieś w gm. Dominowo, 11 km na pd. – zach. od Wrześni.

Historia. Kościół p.w. Świętego Jana Chrzciciela z lat 1739 – 42. Zbudowany z fundacji kolegiaty średzkiej. W latach 1900 – 1903 dobudowano murowaną część nawy. W 1925 wykonano polichromię.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej z dobudowaną, murowaną częścią nawy od frontu w stylu neogotyckim. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Dach trójkalenicowy, kryty dachówką z wieżyczką ośmioboczną na sygnaturkę. Zwieńczoną barokowym, blaszanym hełmem z latarnią. Wewnątrz strop z kasetonami. Polichromia wg projektu Antoniego Procajłowicza z ornamentem roślinnym. Fazowana belka tęczowa. Późnobarokowe dwa ołtarze boczne z k. XVIII w. i nowy ołtarz główny. Chrzcielnica i ambona z XIX w. Barokowy krucyfiks z poł. XVII w. Drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej z k. XVIII w. z dzwonem z 1787 r. Otwarta, kryta dachem dwuspadowym.

Także warto zobaczyć. Dwór z ok. 1870 r.

Literatura. [1][2][6][Miłosław – Bogdan Kucharski – WBP – 1997]