NOWE POLASZKI
województwo pomorskie, powiat kościerski

(fot. Ilona Szukała - 2007)

(fot.Sylwia Piekarek - 2018)

(fot. Brygida Kicińska - 2019)

Położenie. Wieś w gm. Stara Kiszewa, ok. 15 km na pd. – wsch. od Kościerzyny.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. Niepokalanego Serca NMP z 1842 r. Rozbudowany w XX w. o transept.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy konstrukcji słupowo – ramowej. Orientowany, zbudowany na planie litery „T”. Trójnawowy z transeptem o ramionach zamkniętych prostokątnie i kalenicach równych wysokości nawy. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z zakrystią na osi. Wieża od frontu, osadzona na nawie. Zwieńczona hełmem ostrosłupowym z chorągiewką z datą ”1842”. Dzwon z 1895 r. z ludwisarni w Olsztynie. Wnętrze otynkowane podzielone na trzy części dwoma rzędami słupów. Sklepienia kolebkowe w nawie głównej i prezbiterium, a w nawach bocznych płaskie. Zachowana empora z trzech stron nawy. Polichromia z okresu budowy kościoła w postaci wici roślinnej. Ołtarz główny pierwotnie ambonowy, ambona złożone z różnych części od XVIII w. Krzyż procesyjny z XVIII w.

Literatura. [18]