NOWY SECYMIN
województwo mazowieckie, powiat nowodworski

(fot. Tomek Wituszyński - 2007)

(fot. Renata Nowińska - 2008)

(fot. Sylwia Piekarek - 2016)

(fot. Brygida Kicińska - 2023)

Położenie. Wieś w gm. Leoncin, ok. 20 km na zach. od Nowego Dworu.

Historia. Kościół zboru luterańskiego (menonitów) p.w. Narodzenia NMP z 1923 r. Menonici to ruch religijny powstały jako jeden z odłamów anabaptyzmu w XVI w. w Holandii, a nazwa pochodzi od Menno Simmonsa. Obecnie pełni rolę Sanktuarium Matki Bożej Radosnej Opiekunki Przyrody. Remontowany w latach 60 XX w. i 2002 – 03.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany konstrukcji mieszanej sumikowo – łątkowej i zrębowej. Nieorientowany, zbudowany z drewna topolowego. Salowy, bez wyodrębnionego z nawy prezbiterium z zakrystią na osi. Kruchta od frontu nawy, poprzedzona gankiem. W części frontowej nawy sześcioboczna wieża. Zwieńczona blaszanych hełmem ostrosłupowym. Wejście od frontu osłonięte daszkiem. Dach jednokalenicowy, kryty blachą. Wewnątrz sklepienie kolebkowe. Chór muzyczny połączony z emporami wzdłuż ścian, wsparte na słupach. Podłoga murowana z kafli (do 2003 r. drewniana). Wyposażenie z okresu budowy świątyni. Dzwonnica konstrukcji metalowej współczesna z dzwonem z 1923 r. Wokół płot z murowanymi słupkami i drewnianymi sztachetami.

Literatura. [33]