NOWA WOLA I
województwo podlaskie, powiat białostocki

(fot. Sylwia Piekarek - 2010)

(fot. Grzegorz Ryżewski - 2018)

Położenie. Wieś w gm. Michałowo, ok. 30 km na pd. – wsch. od Białegostoku.

Historia. Cerkiew prawosławna p.w. Świętego Jana Chrzciciela z 1908 r. Remontowana w 1949, 1960 i 1991 r.

Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew, konstrukcji zrębowej. Nieorientowana. Trójdzielna, zbudowana na planie krzyża łacińskiego. Ramiona boczne zamknięte prostokątnie. Prezbiterium zamknięte trójbocznie z dwoma bocznymi zakrystiami. Kruchta z dzwonnicą od frontu nawy, w górnej kondygnacji ośmioboczna. Zwieńczona hełmem stożkowym. Część centralna kryta kopułą osadzoną na ośmiobocznym tamburze i zwieńczona wieżyczką z hełmem kopulastym. Dachy kryte blachą. Wejście główne i dwa boczne poprzedzone gankami z kolumienkami. Wewnątrz w centrum ośmiopołaciowa kopuła wsparta na sześciu dwukolumnowych parach. W pozostałych częściach stropy płaskie. chór muzyczny nad kruchtą. Podłogi drewniane. Ikonostas neobarokowy z p. XX w.

Także warto zobaczyć. Cerkiew drewnianą z k. XVIII w.