NARAMA
województwo małopolskie, powiat krakowski

(reprodukcja - Marian Kornecki – Kościoły drewniane w Małopolsce – Kraków – 1999)

(reprodukcja - Mariusz Kornecki - Sztuka sakralna - 1993)

Położenie. Wieś w gm. Iwanowice, ok. 15 km na pn. od Krakowa.

Historia. Kościół p.w. NPM z Góry Karmel z 1617 r. Zbudowany przez Pawła Żydowskiego. Rozbudowany w latach 1918 – 20 wg projektu Kryńskiego i 1938 r. o kaplicę wg projektu Franciszka Mączyńskiego. Spalony 13 stycznia 1980 r. prawdopodobnie w wyniku spięcia w instalacji elektrycznej.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, konstrukcji zrębowej. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z kaplicą i zakrystią po bokach. Kruchty od frontu i z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną daszkiem namiotowym z latarnią. Wewnątrz stropy płaskie. Drewniana dzwonnica z przeł. XVIII i XIX w. Zbudowana na planie kwadratu i kryta gontowym dachem namiotowym. Wokół ogrodzenie murowane.

Literatura. [9]