NĘTNO
województwo zachodniopomorskie, powiat drawski

(fot. Beata Zbonikowska - 2005)

Położenie. Wieś w gm. Drawsko Pomorskie, 11 km na pn. od miasta.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. MB Anielskiej z przeł. XVII i XVIII w. Wieża pochodzi z 1744 r. Przebudowany w 1869 r. Przejęty przez kościół katolicki w 1945 r. Remontowany w 1989 r. z nową aranżacją wnętrza.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy konstrukcji słupowo – ramowej. Orientowany. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty trójbocznie. Kruchta z boku nawy. Wieża osadzona na nawie. Zwieńczona hełmem, krytym gontem. Chorągiewka z datą „1744”. Dzwon z 1729 r. z ludwisarni J. H. Scheela. Dach jednokalenicowy, kryty dachówką. Wewnątrz strop płaski. Ściany otynkowane, częściowo wyłożone boazerią. Chór muzyczny wsparty na 10 słupach z wystawką prostokątną w części środkowej i neogotyckim prospektem organowym firmy Grunberg. Ołtarz główny posoborowy.

Także warto zobaczyć. Grodzisko wczesnośredniowieczne.