NIECHŁÓD
województwo wielkopolskie, powiat leszczyński

(fot. Małgorzata Ryciak - 2001)

(fot. Ilona Szukała - 2009)

(fot. Brygida Kicińska - 2017)

(fot. Marcin Szukała - 2023)

(fot. Piotr Kiciński - 2012)

(fragment pocztówki z p. XX w.)

(fot. Brygida Kicińska - 2017)

Położenie. Wieś w gm. Święciechowa, 12 km na zach. od Leszna.

Historia. Kościół p.w. Wszystkich Świętych z XVIII w. Zbudowany prawdopodobnie z fundacji benedyktynów z Lubinia. Restaurowany w latach 1967 – 68.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy o konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie. Od frontu wznosi się kwadratowa wieża, konstrukcji słupowej z kruchtą w przyziemiu. Oddzielona w górnej części od nawy. Kryta dachem namiotowym – gontowym z wieżyczką z latarnią i blaszanym, ośmiobocznym hełmem namiotowym z chorągiewką. Dach dwukalenicowy, kryty łupkiem. Wewnątrz pozorne sklepienie kolebkowe w nawie i prezbiterium. Podłoga murowana. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z parapetem o ściętych bokach i ozdobną atrapą prospektu organowego. Belka tęczowa z barokowym krucyfiksem z XVIII w. Podłoga z płytek kamiennych. Malowidło na sklepieniu prezbiterium przedstawiające Boże Narodzenie w szopce betlejemskiej. Ołtarz główny barokowy z XVIII w. Dwa ołtarze boczne. Chrzcielnica współczesna. Konfesjonał rokokowy. Kościół otoczony jest murem z kamienia i cegły z XIX w. i z kaplicą grobową rodziny Bojanowskich. Plebania z p. XX w.

Także warto zobaczyć. Pałac eklektyczny z lat 1907 – 08 w parku.

Literatura. [1][2][6]