NIECHŁONIN
województwo warmińsko - mazurskie, powiat działdowski

(fot. Marcin Szukała - 2010)

Położenie. Miejscowość siedziba gminy, ok. 10 km na pd. – zach. od Działdowa.

Historia. Kościół p.w. Wszystkich Świętych z 1757 r. Zbudowany staraniem Kazimierza Rudzińskiego wojewody mazowieckiego.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie. Kruchty od frontu i z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem ostrosłupowym z ośmioboczną latarnią. Wewnątrz pozorne sklepienie kolebkowe w nawie i prezbiterium. Chór muzyczny wsparty na czterech slupach o prostej linii parapetu. Prospekt organowy 8 głosowy autorstwa Bogumiła Bynerta. Ołtarz główny, dwa ołtarze boczne z XVIII w. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej z XVIII w. Zbudowana na planie kwadratu, kryta blaszanym dachem namiotowym.

Literatura. [39]