OLEKSIN
województwo mazowieckie, powiat siedlecki

(fot. Sylwia Piekarek - 2016)

Położenie. Wieś gm. Kotuń, ok. 20 km na zach. od Siedlec.

Historia. Kościół p.w. Świętego Aleksandra, Benedykta i Jadwigi z lat 1945 – 46.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół konstrukcji zrębowej. Orientowany, typ bazylikowy. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z trzema przybudówkami, zakrystiami: na osi i po bokach. Kruchta od frontu nawy z portykiem z trójkątnym szczytem, wspartym na 10 kolumnach. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z sześcioboczną wieżyczką. Wnętrze podzielone na trzy części dwoma rzędami słupów. Strop płaski. Chór muzyczny o prostej linii parapetu, wsparty na słupach z organami z 1965 r., zbudowanymi przez Jarosława Kałużyńskiego. Polichromia autorstwa ks. Wincentego Kiliana. Wyposażenie współczesne. Dzwonnica w dolnej części murowana, o drewnianych ścianach zwężających się ku górze. Zwieńczona blaszanym dachem dwuspadowym.