OLSZÓWKA
województwo małopolskie, powiat limanowski

(reprodukcja - Drewniane świątynie Archidiecezji Krakowskiej – Zbigniew Pytel, Mariusz Susek – Kraków – 1999)

(reprodukcja - Spotkanie z zabytkami - 1994 nr 6)

(reprodukcja - Katalog zabytków sztuki - Powiat Limanowski - 1951)

Położenie. Wieś w gm. Mszana Dolna, ok. 35 km na zach. od Limanowej.

Historia. Kościół p.w. Świętego Jana Chrzciciela z 1732 r. Rozbudowany w 1734 r. o kaplicę p.w. Świętego Nepomucena fundacji Romana Sierakowskiego. W 1841 r. przemalowana polichromia przez artystę Wiszniockiego. Remontowany w 1922 i 1950 r. Spalony z 15 na 16 września 1993 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mocno wydłużone, węższe od nawy, zamknięte wielobocznie z zakrystią, kruchtą. Kaplica z boku nawy, zamknięta trójbocznie o kalenicy równej wysokością nawy. Kaplica z boku nawy. Wieża konstrukcji słupowej z izbicą i ścianami zwężającymi się ku górze. Zwieńczona baniastym hełmem blaszanym. Dach jednokalenicowy z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Wewnątrz sklepienie kolebkowe, w nawie z płaskimi odcinkami bocznymi. Chór muzyczny z wsparty na dwóch słupach z wypukłym parapetem i organami barokowymi z XVIII w. Belka tęczowa z barokowym krucyfiksem z XVIII w. Polichromia z lat 1753 – 60 autorstwa Dwornickiego. Przedstawienie Chrztu Chrystusa na sklepieniu nawy. Sceny z życia Jana Chrzciciela, Eustachego, Antoniego Pustelnika i Marii Magdaleny. Malowidło Umieranie pod wieżą. Uzupełnieniowe ornamentem roślinnym i podziałem architektonicznym. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne barokowe z XVII w. Dwa ołtarze w kaplicy barokowe z XVII i XVIII w. Ambona i konfesjonały późnobarokowa z XVIII w. Chrzcielnica kamienna z XVIII w. Obraz Święta Rodzina z XV w. Dwa dzwony z 1745 i 1765 r. Wokół ogrodzenie z kamienia z XVIII w. z daszkiem gontowym.

Literatura. [14]