OPOROWO
województwo wielkopolskie, powiat leszczyński

(fot. Jacek Kulikowski - 2005)

(fot. Marcin Szukała - 2010)

(fot. Piotr Kiciński - 2014)

(reprodukcja - Album Przewodnika Katolickiego Cudowne miejsca i obrazy NMP we Wielkopolsce – 1905)

(reprodukcja - Verzeichnis der Kunstdenkmaler der Provinz Posen. t.3, cz.1 – Kohte Julius 1895)

(fot. Piotr Kiciński - 2014)

Położenie. Wieś w gm. Krzemieniewo, 18 km na pd. – wsch. od Leszna.

Historia. Kościół p.w. NPM Niepokalanie Poczętej z 1640 r. Zbudowany z fundacji Stanisława Śmigielskiego. Rozbudowany w 1804 r. o murowaną wieżę i kruchtę staraniem Józefa Morawskiego referendarza Księstwa Warszawskiego. Restaurowany w 1870 r. pod kierunkiem Aleksego Lange, 1877 i w latach 1952 – 54.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy, jednonawowy konstrukcji słupowo – ramowej, wypełnionej gliną i cegłą. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią z lożą kolatorską na piętrze i przylegającą kaplicą, dawną kruchtą. Murowana wieża od frontu z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona klasycystycznym hełmem blaszanym. Murowana kruchta z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty gontem. Kościół posiada kryptę. Wewnątrz strop z dekoracją pozornych kasetonowy. Belka tęczowa z krucyfiksem i rzeźbami. Chór muzyczny wsparty na dwóch kolumnach z prospektem organowym z p. XVIII w., o prostej linii parapetu. Ołtarz główny późnobarokowy z k. XVIII w. Dwa ołtarze boczne regencyjne z lat 1720 – 30. Ambona i ława kolatorska z k. XVIII w. Chrzcielnica barokowa o kształcie muszli, podparta delfinem z 2 poł. XVII w. Skarbonka z pnia drzewa z żelaznymi drzwiami i okuciami z ok. 1640 r. Liczne rzeźby późnogotyckie i barokowe. Wczesnobarokowe drewniane epitafium fundatora kościoła.

Także warto zobaczyć. Dwór klasycystyczny z p. XIX w. w parku.

Literatura. [1][2][6]