ORLE
województwo kujawsko - pomorskie, powiat radziejowski

(fot. Marcin Szukała - 2008)

Położenie. Wieś w gm. Topólka, ok. 20 km na pd. – wsch. od Radziejowa.

Historia. Kościół p.w. Świętej Doroty z 1775 r. Zbudowany z fundacji Antoniego Kazimierza Ostrowskiego biskupa kujawskiego, staraniem księdza Tomasza Rakowicza. W latach 1922 – 27 przedłużenie nawy, dobudowa kaplicy i wieżyczki na dachu. W trakcie wojny świątynia służyła jako nocleg dla robotników. Remontowany w 1976 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Nieorientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z bocznymi: zakrystią i kaplicą. Kruchta z boku nawy. Wieża czworoboczna, nadbudowana nad nawą. Zwieńczona podwójnym gontowym dachem namiotowym. Dach dwukalenicowy, kryty blachą nad nawą i gontem nad prezbiterium. Wieżyczka na sygnaturkę czworoboczna, zwieńczona gontowym daszkiem namiotowym. Wejście od frontu osłonięte małym daszkiem. Wewnątrz strop płaski z fasetą. Belka tęczowa z krucyfiksem z poł. XVI w. Ołtarz główny, ołtarze boczne i ambona klasycystyczne z ok. 1800 r. Chrzcielnica późnobarokowa z przeł. XVIII i XIX w. Dzwonnica murowana typu parawanowego. Trzy dzwony, jeden z 1922 r. Ogrodzenie z kamienia polnego, ceglanych słupków i prętów metalowych.

Także warto zobaczyć. Wiatrak paltrak z XIX w.

Literatura. [9]