OSÓWKA
województwo wielkopolskie, powiat złotowski

(fot. Marcin Szukała - 2007)

(fot. Krzysztof Małecki - 2007)

(fot. Piotr Kiciński - 2013)

Położenie. Wieś w gm. Tarnówka, 12 km na zach. od Złotowa.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. Świętej Rodziny z 1798 r. Przebudowany w 1893 i 1960 r. Remontowany w 1990 r. W latach 2011 – 13 rozebrany i zrekonstruowany z zachowaniem górnego fragmentu wieży.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy, konstrukcji słupowo – ramowej, wypełnionej cegłą i gliną. Orientowany. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty prostokątnie. Wieża od frontu, nadbudowana nad nawą. Kryta barokowym, blaszanym hełmem. Dach jednokalenicowy z naczółkiem w tylnej części. Wewnątrz chór muzyczny wsparty na słupach z prospektem organowym 3 głosowym z 1893 r., z zakładu Eduarda Witteka. Ołtarz główny rokokowy z k. XVIII w. Ambona późnobarokowa. Drewniana dzwonnica z 2 poł. XIX w. z dzwonem z 1728 r. Zbudowana na planie kwadratu, kryta dachem dwuspadowym.

Także warto zobaczyć. Stare chałupy szachulcowe.

Literatura. [1][2][6][Złotów – Antoni Śmigielski - WBP – 1995]