OSTROWĄŻ
województwo wielkopolskie, powiat koniński

(fot. Marcin Szukała - 2002)

(fot. Michał Rychlik - 2008)

(fot. Renata Nowińska - 2008)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

Położenie. Wieś w gm. Ślesin, ok. 25 km na pn. od Konina.

Historia. Kościół p.w. Niepokalanego Serca NMP z lat 1946 – 48. Pierwotnie p.w. Świętego Jakuba Apostoła. Autorem projektu jest architekt Wilczyński. Poprzedni kościół rozebrany przez Niemców w 1942 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Zbudowany na planie krzyża łacińskiego z dwoma kaplicami po bokach nawy, tworzących transept. Zamknięte prostokątnie o kalenicach niższych od nawy. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z dwoma symetrycznie po bokach zakrystiami. Wysoki dach dwukalenicowy, kryty blachą z kwadratową wieżyczką na sygnaturkę w części frontowej. Zwieńczonej hełmem blaszanym z latarnią. Kościół otoczony sobotami wspartymi na drewnianych słupach z mieczami. Wewnątrz strop płaski. Chór muzyczny wsparty na bocznych aneksach i dwóch filarach o prostej linii parapetu i z prospektem organowym. Wyposażenie współczesne. W oknach witraże.

Literatura. [2][6][9]