OSTROWO KOŚCIELNE
województwo wielkopolskie, powiat słupecki

(fot. Marcin Szukała - 2009)

(fot. Piotr Kiciński - 2005)

(fot. Marcin Szukała - 2009)

(fot. Piotr Kiciński - 2005)

(fot. Marcin Szukała - 2009)

Położenie. Wieś w gm. Strzałkowo, 7 km na pn. – zach. od Słupcy.

Historia. Kościół p.w. Nawiedzenia NPM z lat 1711 – 18. Zbudowany z fundacji Antoniego Mikołaja Łukomskiego opata lądzkiego. Dobudowa wieży w XIX w. Remontowany w 1945 r. i 1982 r. z nową aranżacją wnętrza. W 1997 r. okradziony – późnogotycka figura MB z Dzieciątkiem. Restaurowany w latach 2004 – 06 z przebudową wieży.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany na planie krzyża łacińskiego. Dwie kaplice boczne tworzące pozorny transept, zamknięte trójbocznie, o kalenicach niższych od nawy głównej. Salowy, bez wyodrębnionego z nawy prezbiterium, zamknięty trójbocznie. Dachy jednokalenicowy, kryty gontem z blaszaną wieżyczką ośmioboczną na sygnaturkę. Zwieńczoną hełmem z latarnią. Kwadratowa wieża dwukondygnacyjna od frontu, konstrukcji słupowej z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona blaszanym hełmem barokowym z latarnią. Wnętrze wyłożone boazerią. Płaski strop kasetonowy. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z nieznacznie wysuniętą trójbocznie częścią środkową. Organy 6 głosowe firmy Schlag und Schone z 1897 r. Fragmenty iluzjonistycznej polichromii barokowej z XVIII w.: draperia w prezbiterium i balaski na parapecie chóru, oraz kartusz z napisem fundacyjnym. Ołtarz główny. Dwa ołtarze boczne i konfesjonały barokowe z p. XVIII w. Barokowy krzyż z rzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego. Późnogotycka kamienna chrzcielnica z 1521 r. W oknach witraże autorstwa Marcina Czeskiego z lat 2000 – 02. Dzwonnica konstrukcji metalowej typu krosnowego z dachem dwuspadowym.

Literatura. [1][2][6][39][A. C. Nowak; Słupca – Pyzdry – Zagórów; COIT; Poznań 1987 r.]