OSZKOWICE
województwo łódzkie, powiat łowicki

(fot. Michał Rychlik - 2005)

(fot. Michał Rychlik - 2008)

(fot. Sylwia Piekarek - 2015)

Położenie. Wieś w gm. Bielawy, ok. 25 km na zach. od Łowicza.

Historia. Kościół p.w. Świętego Marcina Biskupa z 1629 r. Zbudowany z fundacji Samuela Sokołowskiego. Odnawiany w 1862 i 1895 r. Przebudowany w 1925 r. – wymiana starej nawy na nową, z starego kościoła zachowane tylko prezbiterium.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół trójnawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta od frontu nawy. Dach dwukalenicowy, kryty dachówką z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną gontowym hełmem cebulastym z latarnią. Wnętrze podzielone na trzy części dwoma rzędami słupów po cztery sztuki. Stropy płaskie. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach o prostej linii parapetu z 8 głosowym prospektem organowym z 1925 r. z firmy braci Kamińskich. Belka tęczowa z napisem fundacyjnym, herbem jastrzębiec i datą „1629”. Ołtarz główny z 1 poł. XX w. Dwa ołtarze boczne późnobarokowe z 2 poł. XVIII w. Ambona w stylu rokokowym z 2 poł. XVIII w. Chrzcielnica rokokowa w kształcie kielicha z pokrywą ozdobioną figurką baranka. Stacje Drogi Krzyżowej w formie obrazów. W oknach witraże z wizerunkami Świętych i Błogosławionych mi. kardynała Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II. Dzwonnica drewniana z 2 poł. XIX w. Zbudowana na rzucie kwadratu w górnej części ażurowa, kryta dachem namiotowym. Ogrodzenie z muru z cegły. Plebania z p. XX w.

Także warto zobaczyć. Grobowiec rodziny Władysława Grabskiego premiera i ministra skarbu w okresie międzywojennym, autora reformy gospodarczej.

Literatura. [9][16d][39]