PALOWICE
województwo śląskie, powiat rybnicki

(fot. Andrzej Czyżewski - 2006)

(fot. Sylwia Piekarek - 2006)

(fot. Andrzej Czyżewski - 2005)

(fot. Sylwia Piekarek - 2006)

(fot. Krzysztof Kokoszka - 2006)

(fot. Sylwia Piekarek - 2006)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

(fot. Władysław Rychter z 1937 r. - kościół w Leszczynach)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

(fot. Brygida Kicińska - 2013)

Położenie. Wieś w gm. Czerwionka – Leszczyny, ok. 15 km na wsch. od Rybnika.

Historia. Kościół p.w. Świętej Trójcy Przenajświętszej z 1595 r. Zbudowana przez cieślę Jan Ożga w Leszczynach. Wieża pochodzi z 1606 r. Daty zostały potwierdzone badaniami dendrochronologicznymi wykonanymi przez Marka Krąpca w 2016 r. Remontowany w 1884 r. Murowaną zakrystię dobudowaną w k. XIX w., zlikwidowano podczas translokacji. Przeniesiony w obecne miejsce w latach 1980 – 81 na ziemię ofiarowaną przez Klarę Gorzewską. Pracami kierował Floriana Rapacza. Z polichromii z 1679 r., przemalowanej w 1884 r. pozostały tylko nikłe resztki. W 1942 r. zarekwirowano dzwony z 1617 i 1816 r. Pierwszy z nich został odnaleziony i parafia w Leszczynach stara się o jego zwrot.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z przylegającą z boku zakrystią na planie prostokąta. Wieża od frontu, konstrukcji słupowej o ścianach zwężających się ku górze, poprzedzona kruchtą. W górnej części oddzielona od nawy. Zwieńczona dachem namiotowym z wydatnym okapem. Druga kruchta z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem stożkowym. Świątynia otoczona nie wydatnymi, otwartymi sobotami. Wewnątrz ściany obite boazerią. Stropy płaskie. Chór muzyczny wsparty na dwóch ozdobnych słupach drewnianych z wystawką w części środkowej z atrapą prospektu i organami elektronicznymi (poprzednio instrument z 1845 r., autorstwa Jan Hawel). Podłoga kamienna. Ołtarz główny późnorenesansowy z ok. poł. XVII w. Ambona z malowidłami Czterech Ojców Kościoła i konfesjonał barokowe z poł. XVII w. Kropielnica kamienna stara i nowa z 1983 r. wykonana przez Alfreda Buchtę. Współczesne rzeźby ludowe Alfreda Buchty i płaskorzeźby stacji Drogi Krzyżowej. Dzwonnica drewniana z 1997 r., zbudowana wg projektu Rafała Pawlaka na planie kwadratu. W górnej części ażurowa, kryta dachem namiotowym. Współczesne ogrodzenie drewniane z dwoma bramkami i daszkiem gontowym.

Także warto zobaczyć. Dwór z 1 poł. XIX w.

Literatura. [8][15]