PAMIĘCIN
województwo wielkopolskie, powiat kaliski

(fot. Marcin Szukała - 2004)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

(fot. Sylwia Piekarek - 2019)

(fot. Piotr Kiciński - 2006)

(fot. Jan Piaskowski - 2022)

Położenie. Wieś w gm. Blizanów, 8 km na pn. – zach. od Kalisza.

Historia. Kościół p.w. Świętego Jana Chrzciciela z 1727 r. Zbudowany z fundacji Andrzeja i Jana Radolińskich. Rozbudowany o kaplicę w k. XVIII w. Restaurowany w 1905 i 1986 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, trójnawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Przylegające po bokach nawy kruchta i kaplica p.w. MB Bolesnej, zamknięta trójbocznie z namiotowym dachem z wieżyczką. Dach dwukalenicowy, kryty gontem. W części centralnej ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę z blaszanym, cebulastym hełmem z latarnią. Wnętrze wyłożone boazerią, podzielone dwoma rzędami słupów na trzy części, podpierające płaski strop. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z wystawką prostokątną w środku i 9 głosowym prospektem organowym z 1895 r. z warsztatu Stanisława Krukowskiego. Belka tęczowa z barokowym krucyfiksem i napisem fundacyjnym z datą budowy. Podłoga drewniana. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne późnobarokowe z lat 1725 – 30. W kaplicy ołtarz rokokowy z 2 poł. XVIII w. Chrzcielnica z 2 poł. XVIII w. Kropielnica drewniana, polichromowana w stylu rokoko. Dzwonnica murowana typu parawanowego z 1946 r.

Także warto zobaczyć. Na cmentarzu neogotycką kapliczkę.

Literatura. [1][2][6][39]