MIKOŁÓW - PANIOWY
województwo śląskie, powiat mikołowski

(fot. Krzysztof Kokoszka - 1990)

(fot. Sylwia Piekarek - 2001)

(fot. Andrzej Czyżewski - 2006)

(fot. Krzysztof Kokoszka - 2006)

(fot. Sylwia Piekarek - 2001)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

(fot. Brygida Kicińska - 2010)

(fot. Władysław Rychter z 1937 r.)

(fot. Brygida Kicińska - 2005)

(fot. Andrzej Czyżewski - 2006)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

(fot. Władysław Rychter z 1937 r.)

Położenie. Miasto siedziba powiatu. Dzielnica ok. 8 km na pn. – zach. od centrum.

Historia. Kościół p.w. Świętych Piotra i Pawła z 1757 r. Zbudowany z fundacji Katarzyny Rozyna Bujakowskiej. W latach 1830 – 35 świątynie podmurowano. Remontowany w 1865 i 1933 r. Konserwacja polichromii w 1979 r. – Roman Nyga. W 1999 r. wymieniono pokrycie dachu z blachy i łupku na gont.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z przylegającymi bo bokach zakrystią na planie prostokąta i kaplicą. Kaplica kryta dachem namiotowym z cebulastą kopułą gontową. Z boku nawy kruchta. Wieża od frontu, konstrukcji słupowej poprzedzona kruchtą. Zwieńczona hełmem cebulastym, krytym gontem z latarnią. Dzwon z 1509 r. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną cebulastym hełmem gontowym z latarnią. Kościół otoczony sobotami. Wewnątrz chór muzyczny, wsparty na sześciu słupach z wybrzuszonym parapetem w części środkowej i organami neogotyckimi z 1894 r., firmy Heinrich Durschlag i Sohn. W prezbiterium i nawie pozorne sklepienie kolebkowe z polichromią z XIX w. Przedstawienie Wniebowzięcia NMP i Oka Opatrzności w prezbiterium. Na ścianach wizerunki Apostołów i Świetych: Ambrożego, Hieronima, Grzegorza i Augustyna. Belka tęczowa z Grupą Ukrzyżowania z XVIII w. Podłoga z płyt kamiennych z piaskowca. Renesansowe: ołtarz główny z p. XVII w. i jeden boczny z 1598 r. Drugi ołtarz boczny barokowy z przeł. XVII i XVIII w. Czwarty ołtarz barokowy z ok. 1700 r. znajduje się w kaplicy. Ambona barokowa. Gotycka chrzcielnica kamienna z XVI w. Barokowe rzeźby z XVIII w. Dzwonnica drewniana z 2000 r. Zbudowana na planie kwadratu, kryta dachem namiotowym z kopułką. Ogrodzenie z kamienia.

Także warto zobaczyć. Kamienny krzyż z 1816 r. z płaskorzeźbą MB obok kościoła.

Literatura. [8][15]