PASŁĘK
województwo warmińsko - mazurskie, powiat elbląski

(fot. Sylwia Piekarek - 2018)

Położenie. Miasto siedziba gminy, ok. 18 km na pd. – wsch. od Elbląga. Ulica Bohaterów Westerplatte 11a.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. Świętego Jerzego i prawosławny p.w. Onufrego z k. XVI w. Ściana wschodnia świątyni to pozostałość kaplicy z XV w. W trakcie wojny francusko – rosyjskiej zamieniony na spichlerz. Remontowany w 1822 r. z wzniesieniem murowanej fasady frontowej. W 1966 r. współużytkownikiem została cerkiew prawosławna. Remontowany w 1997 i 2010 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy, jednonawowy konstrukcji słupowo – ramowej. Orientowany. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium, zamknięty prostokątnie. Z boku naw kruchta i zakrystia. Fasada frontowa murowana z zwieńczeniem z dzwonem i tylna otynkowane. Dach jednokalenicowy, kryty dachówką. Wewnątrz strop płaski. Empory wsparte na słupach, cześć z balustradą tralkową, a część z płycinami ozdobionymi scenami z biblii. Prospekt organowy rokokowy z poł. XVIII w. Ołtarz główny tryptyk z k. XVI w. Ambona z baldachimem. Obraz Marcina Lutra z 1823 r., autorstwa A. D. Ratha. W części prawosławnej (frontowej) ikonostas. Płyty nagrobne z XVII i XVIII w. Ogrodzenie z klasycystyczną bramą XIX w.

Także warto zobaczyć. Zamek krzyżacki. Kościół gotycki i stare miasto.