PASYNKI I
województwo podlaskie, powiat bielski

(fot. Sylwia Piekarek - 2010)

Położenie. Wieś w gm. Bielsk Podlaski, ok. 12 km na pn. – wsch. od miasta.

Historia. Cerkiew p.w. Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela z 1892 r. Remontowana w 1978 r. Uszkodzona nieznacznie przez pożar podczas remontu 27.06.1994 r. Wyremontowana z wykonaniem nowej dekoracji malarskiej w 1997 r.

Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew konstrukcji zrębowej. Orientowana, zbudowana na planie krzyża greckiego. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z dwoma bocznymi zakrystiami. Kruchta od frontu nawy z nadbudowaną kwadratową, przechodzącą w ośmioboczną wieżą. Zwieńczona blaszanym hełmem ostrosłupowym z kopułką. Nad nawą kopuła oparta na ośmiobocznym walcu i zwieńczona baniastym hełmem. Wejścia od frontu i dwa po bokach poprzedzone gankami. Dachy kryte blachą. Wewnątrz polichromia z lat 90 XX w. W wyposażeniu ikonostas. Ogrodzenie murowano – metalowe z 2000 r.

Także warto zobaczyć. Drugą cerkiew drewnianą.