PAWŁOWO
województwo wielkopolskie, powiat gnieźnieński

(fot. Marcin Szukała - 2000)

(fot. Marcin Szukała - 2007)

(fot. Piotr Kiciński - 2010)

(fot. Marcin Szukała - 2007)

(fot. Piotr Kiciński - 2010)

(fot. Brygida Kicińska - 2013)

Położenie. Wieś w gm. Czerniejewo, 8 km na pd. – zach. od Gniezna.

Historia. Kościół p.w. Świętego Marcina z 1762 r. Zbudowany z fundowany przez kapitułę gnieźnieńską i kantora gnieźnieńskiego Krzysztofa Hilarego Szembeka. Restaurowany w 1856 r. i w k. XIX w. Wieżę i kaplicę pd. dobudowano w latach 1928 – 32. Remontowany w latach 2002 – 03 – wymiana dachówki na gont.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, trójnawowy konstrukcji zrębowej oszalowany deskami. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Wieża od frontu, konstrukcji słupowej z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona blaszanym dachem namiotowym z małą wieżyczką z latarnią. Boczna kaplica od pd. strony. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną hełmem namiotowym z latarnią i z krzyżem. Wnętrze podzielona dwoma rzędami słupów na trzy części. Strop płaski wspólny dla nawy i prezbiterium z malowidłami w medalionach, autorstwa księdza Feliksa Dziadzie z okresu międzywojennego. Jego autorstwa są także niektóre obrazy w kościele. Chór muzyczny z prostokątną wystawką w środku i prospektem organowym. Podłoga z desek. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne z XVIII w., przebudowane w 1856 r. W prezbiterium późnogotycka płaskorzeźba Rodzina NMP z 1 poł. XVI w. Rzeźby biskupów, krucyfiks z XVIII w. Dzwonnica metalowa, otwarta z dwoma dzwonami, kryta daszkiem dwuspadowym. Ogrodzenie murowane z drewnianymi sztachetami.

Także warto zobaczyć. Park podworskim z ciekawym stary drzewostanem.

Literatura. [1][2][6][13]