PĘCZNIEW
województwo łódzkie, powiat poddębicki

(fot. Renata Nowińska - 2006)

(fot. Michał Rychlik - 2006)

Położenie. Wieś siedziba gminy, ok. 20 km na pd. – zach. od Poddębic.

Historia. Kościół p.w. Świętej Katarzyny z 1761 r. Zbudowany przez Franciszkę i Tomasza Kossakowskich. Rozbudowany w XIX w.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną daszkiem ostrosłupowym z latarnią. Wewnątrz płaski strop wspólny dla nawy i prezbiterium. Podłoga z desek. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach o falistej linii parapetu i z prospektem organowym wykonanym przez Stanisława Jagodzińskiego. Ołtarz główny renesansowy z ok. 1640 r. Ołtarze boczne barokowe z ok. 1700 r. Ambona późnorenesansowa z XVII w. Chrzcielnica z 2 poł. XVII w. Kropielnica kamienna. W kościele tablica poświęcona pamięci 6 pułkowi Strzelców Konnych. Dzwonnica drewniana w dolnej części z kamienia polnego. Zbudowana na planie kwadratu, zwieńczona blaszanym dachem namiotowym. Dzwon z 1648 r. z herbem Pobóg.

Także warto zobaczyć. Zbiornik wodny Jeziorsko.

Literatura. [39]