PIECZEW
województwo łódzkie, powiat łęczycki

(fot. Karol Szczepaniak - 2007)

(fot. Renata Nowińska - 2012)

(fot. Sylwia Piekarek - 2012)

Położenie. Wieś w gm. Grabów, 20 km na pn. – zach. od Łęczycy.

Historia. Kościół p.w. Świętego Stanisława Biskupa z 1747 r. Rozbudowany w latach 1898 – 99 – przedłużenie nawy od frontu.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte prostokątnie z boczną zakrystią. Kruchta z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną iglicowym hełmem blaszanym. Wewnątrz strop płaski. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z organami zbudowanymi przez Mateusza Mielczarskiego. W tęczy krucyfiks barokowy z XVIII w. Ołtarz główny późnobarokowy i ołtarze boczne barokowe z 2 poł. XVIII w. Rokokowa ambona i ławki. Chrzcielnica drewniana z 1 poł. XIX w. Wokół mur z kamienia z drewnianą dzwonnicą. Zbudowaną na planie kwadratu, krytą dachem namiotowym z kwadratową wieżyczką.

Literatura. [1][9][39]