PONIATOWO
województwo mazowieckie, powiat żuromiński

(fot. Marcin Szukała - 2010)

(reprodukcja - Spotkania z zabytkami - 1990 nr 2)

(fot. Marcin Szukała - 2010)

Położenie. Wieś w gm. Żuromin, 3 km na pd. – zach. od miasta.

Historia. Kościół p.w. Świętego Wawrzyńca z 1805 r. Zbudowany z fundacji Adama Zalewskiego i środków pielgrzymów, staraniem ks. Antoniego Fiederowicza. Remontowany w 1861 r. i latach 1971 – 72 – zmiana pokrycia dachu z gontu na blachę i 1996 r. i latach 2002 – 03.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół trójnawowy, konstrukcji zrębowej. Nieorientowany, zbudowany z drewna sosnowego. Prezbiterium wyodrębnione wewnątrz, zamknięte prostokątnie z bocznymi zakrystią i składzikiem z lożami kolatorskimi na piętrze. Wejście główne w formie wgłębnego portyku z dwoma kolumnami, flankowany dwoma pozostałościami po wieżach i zwieńczony wystawką z trójkątnym szczytem. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną hełmem z latarnią. Wnętrze otynkowane i podzielone na trzy części dwoma rzędami kolumn jońskich po pięć sztuk. Stropy w prezbiterium płaski z fasetami. W nawie głównej sklepienie kolebkowe, a nawach bocznych półkolebki. Chór muzyczny wsparty na czterech kolumnach z prospektem organowym z p. XX w. i instrumentem z pracowni Dominika Biernackiego. Belka tęczowa z krucyfiksem ludowym. Polichromia z 1930 r., autorstwa Władysława Drapiewskiego. Ołtarz główny (1900), dwa boczne (1907 – 10) i ambona w stylu klasycystycznym. Dzwonnica murowana z 2 poł. XIX w., zbudowana na planie kwadratu. Zwieńczona kopulastym dachem blaszanym.

Także warto zobaczyć. Dwór z 1 poł. XIX w.

Literatura. [33]