POPIELÓW
województwo opolskie, powiat opolski

(fot. Jacek Ramus - 2003)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

(fot. Sylwia Piekarek - 2010)

(reprodukcja z kruchty kościoła - Brygida Kicińska)

(reprodukcja - Na Śląsku Opolskim - Stanisław Wasylewski - 1937)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

Położenie. Wieś siedziba gminy, ok. 22 km na pn. – zach. od Opola.

Historia. Kościół p.w. Świętego Andrzeja z 1654 r. W 1889 r. przeniesiony na cmentarz. Restaurowany w latach 90 XX w.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej wzmocnionej słupowo – ramową. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Wejście z boku nawy osłonięte daszkiem dwuspadowym wspartym na słupach. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z małą sześcioboczną wieżyczką. Zwieńczoną sześciobocznym, stożkowym hełmem z latarnią i krzyżem. Wewnątrz stropy płaskie. Chór muzyczny wsparty na ośmiu słupach o prostej linii parapetu. Prospektem barokowym zdemontowany. Zachowane małe fragmenty starej polichromii. Postać NP. Marii. Ołtarz główny, ambona barokowe z 2 poł. XVII w. Stacje Drogi Krzyżowej z przeł. XVIII i XIX w.

Także warto zobaczyć. Kościół neogotycki z lat 1888 – 89.

Literatura. [39]