POPOWICE
województwo łódzkie, powiat wieluński

(fot. Marcin Szukała - 2005)

(fot. Sylwia Piekarek - 2005)

(fot. Michał Rychlik - 2009)

(fot. Renata Nowińska - 2009)

(fot. Michał Rychlik - 2009)

(fot. Brygida Kicińska - 2023)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

Położenie. Wieś w gm. Pątnów, 8 km na pd. od Wielunia.

Historia. Kościół p.w. Wszystkich Świętych z ok. 1520 r. Wieża pochodzi z przeł. XVII i XVIII w. Remontowany w 1730, 1753 r. i w latach 1981 – 84 z nową aranżacją wnętrza – wyłożenie boazerią.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół jednonawowy, konstrukcji zrębowej (wieńcowej). Zaliczany do wielkopolskiej odmiany drewnianego kościoła późnogotyckiego. Orientowany, zbudowany bez użycia gwoździ metalowych z drewna modrzewiowego. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Wieża konstrukcji słupowo – ramowej, niższa od bryły kościoła. Zwieńczona gontowym dachem namiotowym. Kruchta z boku nawy. Stromy dach jednokalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną baniastym, blaszanym hełmem. Wnętrze wyłożone jasną, sosnową boazerią. Zachowany portal późnogotycki w kształcie "oślego grzbietu". Stropy płaskie. Podłoga z desek. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach o prostej linii parapetu z prospektem organowym. Belka tęczowa z krucyfiksem z XVII w. Ołtarz główny renesansowy z XVI w. z obrazem Matki Bożej Miłosierdzia „Popowickiej” na której wizerunku krwawe łzy. Według legendy powstały one, gdy wojska napoleońskie zaadoptowały kościół na stajnię. Dwa ołtarze boczne z 1 poł. XVIII w. Drzwi z XVI w. z okuciami o wzorze roślinno – geometrycznym obecnie w zakrystii. Dzwonnica konstrukcji metalowej, otwarta, kryta daszkiem dwuspadowym. Dzwony z 1978 r. z odlewni braci Kruszewskich.

Literatura. [2]