POPOWO KOŚCIELNE
województwo wielkopolskie, powiat wągrowiecki

(fot. Marcin Szukała - 2003)

(fot. Brygida Kicińska - 2013)

(fot. Marcin Szukała - 2003)

(fot. Brygida Kicińska - 2013)

(fot. Piotr Kiciński - 2012)

(fot. Brygida Kicińska - 2013)

Położenie. Wieś w gm. Mieścisko, 12 km na pd. – wsch. od Wągrowca.

Historia. Kościół p.w. Zwiastowania NMP z 1629 r. Zbudowany z fundacji Stanisława Zagórskiego burgrabiego nakielskiego. Gruntownie restaurowany kosztem plebana Stanisława Łepkowskiego ok. 1720 r. – dobudowa wieży, kaplic i zakrystii. Wymiana dachu na pokrycie łupkowe w 1863 r. Kolejne remonty w 1913 i 1926 r. – dobudowa loży kolatorskiej. Otaczające kościół liczne kapliczki z figurkami pochodzą z 1926 r. Kolejne remonty przeprowadzono w 1965 i 1988 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany na planie krzyża łacińskiego Dwie kaplice bo bokach nawy tworzące transept. Zamknięte prostokątnie o kalenicach niższych od nawy. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z przylegającą zakrystią z lożą kolatorską na piętrze i dużym krucyfiksem umieszczonym na zewnątrz. Kruchta z boku nawy. Wieża od frontu konstrukcji słupowej z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona barokowym hełmem blaszanym z potężną latarnią. Dach dwukalenicowy, kryty blachą miedzianą. Wewnątrz płaski strop wspólny dla nawy, prezbiterium i kaplic. Chór muzyczny o falistej linii parapetu, wsparty na czterech słupach z prospektem organowym. Belka tęczowa z krucyfiksem z XVI w. i rzeźbami MB i Świętego Jana z 1 poł. XVIII w. Polichromia ludowo – ornamentalna wykonana w latach 60 XX w. Ołtarz główny barokowy z poł. XVII w. Dwa ołtarze boczne i dwa w kaplicach późnobarokowe z ok. 1730 r. Ambona i chrzcielnica barokowe z XVIII w. Portrety trumienne malowane na blasze z k. XVII w. Plebania z 1860 r.

Także warto zobaczyć. Dworek z p. XX w.

Literatura. [1][2][6][13]