PRZEBOROWO
województwo lubuskie, powiat strzelecko – drezdeński

(fot. Marcin Szukała - 2007)

(fragment pocztówki z przed 1945 r.)

Położenie. Wieś w gm. Drezdenko, ok. 15 km na pn. – wsch. od miasta.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. Matki Boskiej z 1763 r. Przejęty przez kościół katolicki w 1945 r. Od 1956 r. świątynia jest nie użytkowana. Kościół grozi zawaleniem.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy, konstrukcji słupowo – ramowej. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty prostokątnie. Dach jednokalenicowy z wieżyczką kwadratową w części frontowej. Zwieńczoną daszkiem dwuspadowym. Wnętrze zrujnowane, pozbawione wyposażenia. Strop belkowy. Zachowany fragmenty empory. Prospekt organowy przeniesiono do kościoła w Krzyżu Wlkp., a późnogotycki ołtarz znajduje się w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Dzwonnica drewniana, otwarta, kryta dachem dwuspadowym z XIX w.

Także warto zobaczyć. Dolinę rzeki Drawy.

Literatura. [30]