PRZEDWOJEWO
województwo mazowieckie, powiat ciechanowski

(fot. Marcin Szukała - 2011)

(fot. Brygida Kicińska - 2019)

Położenie. Wieś w gm. Opinogóra Górna, ok. 12 km na pn. – wsch. od Ciechanowa.

Historia. Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego i Świętego Stanisława z 2 poł. XVIII w. Remontowany w 1888 r. staraniem rodziny Dembowskich.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Nieorientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę z blaszanym hełmem. Wewnątrz belkowy strop płaski. Chór muzyczny wsparty na dwóch profilowanych słupach z instrumentem z 1900 r. Belka tęczowa z krucyfiksem z XVII w. Skromna polichromia. Ołtarz główny późnobarokowy z 2 poł. XVIII w. Ambona i konfesjonał z XVIII w. Kościół posiada kryptę rodziny Dembowskich.

Także warto zobaczyć. Dwór z 1887 r. Pomnik ku czci poległych ułanów w 1920 r.

Literatura. [4]