PRZEWÓZ
województwo opolskie, powiat kędzierzyńsko - kozielski

(fot. Jacek Ramus - 2003)

(fot. Sylwia Piekarek - 2004)

(fot. Brygida Kicińska - 2010)

(Gierałtowice - zdjęcie przekazał Jacek Kubik)

(fot. Brygida Kicińska - 2010)

Położenie. Wieś w gm. Cisek, ok. 12 km na pd. od Kędzierzyna – Koźla.

Historia. Kościół p.w. Świętego Judy Tadeusza z 1559 r. Remontowany w 1711 r. W 1937 r. przeniesiony z Gierałtowic (powiat kędzierzyńsko – kozielski) na obecne miejsce. Budową kierował Jerzy Kampa. W 2009 r. restaurowany z naprawą organów przez firmę Nawrot.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Nieorientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z zakrystią na osi. Wieża w dolnej kondygnacji murowana z kruchtą w przyziemiu, a w górnej drewniana konstrukcji słupowej. Zwieńczona gontowym dachem namiotowym. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną drewnianym hełmem i latarnią. Wnętrze otynkowane. Stropy płaskie. Podłoga wyłożona kaflami. Chór muzyczny wsparty na dwóch filarach o prostej linii parapetu z prospektem organowym 5 głosowym z 1939 r. firmy Rieger. Polichromia na stropie z sceną Ostatniej Wieczerzy w nawie i MB w prezbiterium. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne w stylu klasycystycznym.

Literatura. [39]