PRZYPUST
województwo kujawsko - pomorskie, powiat aleksandrowski

(fot. Michał Rychlik - 2008)

(fot. Renata Nowińska - 2008)

(fot. Michał Rychlik - 2008)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

(pocztówka z lat 30 XX w.)

Położenie. Wieś w gm. Waganiec, ok. 10 km na pd. – wsch. od Aleksandrowa Kujawskiego.

Historia. Kościół p.w. Świętego Stanisława Biskupa i Świętej Marii Magdaleny z 2 poł. XVII w. Przeniesiony w 1779 r. z Nowogródka koło Golubia Dobrzynia. Restaurowany w latach 50 XX w. Obecnie rzadko wykorzystywany. Msze odbywają się kila razy w roku.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta od frontu nawy. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną stożkowym hełmem blaszanym z latarnią. Wewnątrz stropy płaskie z fasetą. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z wystawką w części środkowej i prospektem organowym z k. XVIII w. Ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i konfesjonał rokokowo – klasycystyczne z ok. 1800 r. Ambona rokokowa z k. XVIII w. Dwie ławy kolatorskie późnorenesansowe z ok. 1600 r.