RADACZ
województwo zachodniopomorskie, powiat szczecinecki

(fot. Marcin Szukała - 2005)

(fragment pocztówki z lat 30 XX w.)

Położenie. Wieś w gm. Borne Sulinowo, 10 km na zach. od Szczecinka.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. Błogosławionego Maksymiliana Kolbe z lat 1742 – 44 r. Zbudowany z fundacji generała porucznika Henninga Aleksandra von Kleista jako wotum za zwycięstwo w bitwie pod Mollwitz. W latach 1945 – 75 wykorzystywany jako magazyn. W stanie ruiny przejęty przez kościół katolicki w 1976 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy konstrukcji słupowo – ramowej. Nie orientowany. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty trójbocznie. Wieża ceglana z ostrołukowym portalem, częściowo wtopiona w nawę. Zwieńczona hełmem blaszanym, baniastym, osadzonym na ośmiobocznym cylindrze. Dzwon neobarokowy z 1891 r., odlany w ludwisarni Voss und Sohn w Szczecinie. Dach jednokalenicowy, kryty dachówką. Świątynia posiada kryptę. Wewnątrz strop płaski z fasetą. Zachowana empora. Wyposażenie kościoła współczesne. W kościele do 1945 r. znajdowała się ambona z 1742 r. przerobiona z trzech karet paradnych należących do króla Jana III Sobieskiego i księcia Jakuba zdobytych w 1741 r. w Oławie – obecnie znajduje się w Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Także warto zobaczyć. Pałac eklektyczny z 2 poł. XIX w. w parku.