RADOMYŚL NAD SANEM
województwo podkarpackie, powiat stalowowolski

(fot. Władysław Dukszta - 2011)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

(fot. Władysław Dukszta - 2011)

Położenie. Wieś siedziba gminy, ok. 15 km na pn. – zach. od Stalowej Woli.

Historia. Kościół p.w. Świętego Jana Chrzciciela z 1828 r. Rozbudowany w 1890 r. kosztem Karola Horna. Restaurowany na p. XX w. i w 1984 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte prostokątnie z dwoma bocznymi zakrystiami. Kruchta od frontu nawy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną stożkowym hełmem blaszanym z latarnią. Wewnątrz strop płaski z fasetą. Chór muzyczny wsparty na dwóch kolumnach o prostej linii parapetu. Organy z ok. 1881 r. Polichromia geometryczna. Powtarzający się motyw krzyża w okręgu. W wyposażeniu ołtarz główny, dwa ołtarze boczne, ambona, chrzcielnica i stacje Drogi Krzyżowej. Koronowany obraz MB Bolesnej przeniesiony do nowego kościoła. Ciekawy obraz Matki Bożej Pocieszenia trzymająca w prawej dłoni skórzany pasek z klamerką. Dzwonnica murowana zbudowana na planie kwadratu. Zwieńczona blaszanym dachem ostrosłupowym.

Także warto zobaczyć. Nowy kościół murowany.

Literatura. [14][32]