RADOMYŚL NAD SANEM
województwo podkarpackie, powiat stalowowolski

(fot. Władysław Dukszta - 2011)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

(fot. Władysław Dukszta - 2011)

Położenie. Wieś siedziba gminy, ok. 15 km na pn. – zach. od Stalowej Woli.

Historia. Kościół p.w. Świętego Jana Chrzciciela z 1828 r. Restaurowany na p. XX w. i w 1984 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte prostokątnie z dwoma bocznymi zakrystiami. Kruchta od frontu nawy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z wieżyczka na sygnaturkę. Zwieńczoną stożkowym hełmem blaszanym z latarnią. Wewnątrz strop płaski z fasetą. Chór muzyczny z prospektem organowym, wspartym na dwóch kolumnach i o prostej linii parapetu. Polichromia geometryczna. W wyposażeniu ołtarz główny, dwa boczne, ambona, chrzcielnica i stacje Drogi Krzyżowej. Koronowany obraz MB Bolesnej przeniesiony do nowego kościoła. Dzwonnica murowana zbudowana na planie kwadratu. Zwieńczona blaszanym dachem ostrosłupowym.

Także warto zobaczyć. Nowy kościół murowany.

Literatura. [14]