RADOSZKI
województwo kujawsko - pomorskie, powiat brodnicki

(fot. Ilona Szukała - 2005)

Położenie. Wieś w gm. Bartniczka, ok. 20 km na wsch. od Brodnicy.

Historia. Kościół p.w. Świętych Wawrzyńca i Mikołaja z 1717 r. Restaurowany w 1964 i 2001 r. Odnowienie wnętrz w 2003 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Nieorientowany, zbudowany w stylu barokowym. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z bocznymi zakrystią i przybudówką. Kruchta od frontu nawy. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną hełmem cebulastym z latarnią i chorągiewką z datą „1717”. Wewnątrz sklepienie zwierciadlane w prezbiterium i strop belkowy z fasetą w nawie. Chór muzyczny z wystawką w części środkowej wsparty na czterech słupach z organami 8 głosowymi z p. XX w., autorstwa Adolfa Homana. Belka tęczowa z krucyfiksem. Podłoga z desek drewnianych. Polichromia z lat 1963 – 64 autorstwa Alojzego Cossa. Ołtarz główny barokowy z 1730 r. Ołtarze boczne: późnorenesansowy z 1637 r. i manierystyczny z 1 poł. XVII w. Ambona i chrzcielnica rokokowe z 2 poł. XVIII w. Kropielnica granitowa o średniowiecznym rodowodzie. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowo – ramowej z przeł. XVIII i XIX w. Zbudowana na planie kwadratu z dwoma dzwonami: późnogotyckim z 1566 r. i 1789 r., przelanym w 1955 r. W muzeum w Pelpinie znajdują się dwie figury pochodzące z kościoła w Radoszkach: gotycka Chrystusa z k. XIV w. i późnogotycka Świętego Augustyna z XVI w. W Muzeum Okręgowym w Toruniu znajduje się barokowa rzeźba Świętego Jana Chrzciciela z p. XVIII w. Ogrodzenie z kamienia polnego.

Literatura. [39]