RAJSK
województwo podlaskie, powiat bielski

(fot. Sylwia Piekarek - 2010)

Położenie. Wieś w gm. Bielsk Podlaski, ok. 8 km na pn. od Bielska Podlaskiego.

Historia. Cerkiew prawosławna p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z 1912 r. W 1962 r. przeniesiona na obecne miejsce z Poturzyna w powiecie Tomaszów Lubelski. Remontowana w 1967, 1977 i 1989 r.

Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew, konstrukcji zrębowej. Orientowana, zbudowana na planie krzyża greckiego. Ramiona boczne zamknięte prostokątnie. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z dwoma bocznymi zakrystiami. Część centralna zbudowana na planie kwadratu z ośmioboczną wieżą. Zwieńczoną wieżyczką z baniastym hełmem. Kruchta od frontu z nadbudowaną ośmioboczną wieżą. Zwieńczona hełmem ostrosłupowym. Wejście poprzedzone gankiem. Dachy kryte blachą. Wewnątrz w części centralnej pozorna kopuła, pozostałe stropy płaskie. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach, o prostej linii parapetu. Współczesna dekoracja malarska. W wyposażeniu ikonostas.