ROGI
województwo podkarpackie, powiat krośnieński

(fot. Andrzej Wesół - 2006)

(fot. Sylwia Piekarek - 2011)

(fot. Brygida Kicińska - 2013)

(fot. Sylwia Piekarek - 2011)

(zdjecie z p. XX w. - Fototeka IHS)

Położenie. Wieś w gm. Miejsce Piastowe, ok. 10 km na pd. od Krosna.

Historia. Kościół p.w. Świętego Bartłomieja z 1600 r. Na p. XVIII w. dobudowano murowaną zakrystię. Remontowany w 1756 r. staraniem proboszcza Walentego Żelezińskiego. Gruntownie przebudowany w latach 1886 – 88 – przedłużenie naw, budowa nowej wieży, dobudowa kruchty i murowaną zakrystią. Pracami kierował majster Franciszek Ukleja. Remontowany w 1908 r. – wymiana gontu na blachę i oszalowania i latach 1966 – 67. Restaurowany w latach 2010 – 13.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną, piętrową zakrystią murowaną i otynkowaną. Kruchta z boku nawy. Wieża konstrukcji słupowo – ramowej o ścianach pochyłych ku górze z izbicą i kruchtą w przyziemiu. Zwieńczoną baniastym hełmem blaszanym ze ślepą latarnią. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną baniastym hełmem blaszanym z latarnią i cebulastą kopułką. Wewnątrz stropy płaskie z fasetą. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach z prostokątną wystawką w części środkowej. Organy z lat 1894 – 95 wykonał Aleksander Żebrowski. Zachowany portal z łukiem w tzw. ośli grzbiet. Polichromia ornamentalno – figuralna w nawie z 1888 r., autorstwa Michała Hornialkiewicza. Polichromia figuralna w prezbiterium z 1931 r., wykonana przez malarza Włodzimierza Lisowskiego. Ołtarz główny późnobarokowy z p. XVIII w. Dwa ołtarze boczne z ok. poł. XVII w. Ambona późnobarokowa z p. XVIII w. o kształcie owocu granatu z baldachimem jako wieńcem chmur z rzeźbami Boga Ojca i Dycha Świętego – gołębicy. Chrzcielnica barokowa z czarnego marmuru, w kształcie kielicha z p. XVIII w. Ławki i konfesjonał późnobarokowy z 1756 r. z malowidłami apostołów, przedstawicielami różnych stanów w strojach polskich i francuskich i scen z Nowego Testamentu.

Literatura. [7][9][14][32]