ROSOCHA
województwo łódzkie, powiat tomaszowski

(fot. Michał Rychlik - 2005)

(fot. Brygida Kicińska - 2012)

Położenie. Wieś w gm. Będków, ok. 17 km na zach. od Tomaszowa Mazowieckiego.

Historia. Kościół p.w. Świętego Zygmunta z 1762 r. Zbudowany z fundacji biskupa Jana Dębowskiego.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte prostokątnie z zakrystią na osi. Kruchta od frontu nawy. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. Wewnątrz stropy płaskie. Chór muzyczny, wsparty na dwóch profilowanych słupkach. Belka tęczowa z ludowym krucyfiksem z XVII w. Ołtarz główny i dwa boczne barokowe z częściach z okresu od XVII do XVIII w. Ambona barokowa z 2 poł. XVII w. z rzeźbami Ewangelistów. Kropielnica gotycka. Figury z okresu od XVI – do XVIII w. Dzwonnica metalowa.

Także warto zobaczyć.