ROŻNÓW
województwo opolskie, powiat kluczborski

(fot. Jacek Ramus - 2003)

(fot. Zbigniew Bereszyński - 2006)

(fot. Brygida Kicińska - 2008)

(fot. Sylwia Piekarek - 2010)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

(reprodukcja - Oberschlesien im Bild - 1936 nr 8)

(fot. Brygida Kicińska - 2010)

Położenie. Wieś w gm. Wołczyn, 12 km na pn. od Kluczborka.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła (wcześniej p.w. Świętej Trójcy) z 1788 r. W 1945 r. przejęty przez kościół katolicki. Odnawiany w 1930 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany na podmurowaniu z cegły. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Z boku nawy wejście osłonięty skromnym daszkiem. Wieża konstrukcji słupowej z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona gontowym hełmem baniastym z latarnią. Dzwon z 1532 r. Dach dwukalenicowy, kryty gontem. Wewnątrz strop płaski z fasetami. Chór muzyczny wsparty na czterech profilowanych słupach, o falistej linii parapetu z organami rokokowymi z 1789 r., autorstwa Fredricha Schefflera. Z boku nawy (północnej) empora. Ołtarz główny z tryptykiem gotyckim z k. XV w. Ambona rokokowa. Chrzcielnica z ok. 1700 r. z dekoracją roślinną – liście akantu. Zachowane epitafium drewniane z 1718 r. Żyrandol – pająk mosiężny z XVIII w. Ogrodzenie wokół kościoła drewniane z stylową bramką i daszkiem gontowym.

Także warto zobaczyć. Grobowiec w kształcie piramidy z 1780 r. dla generała majora Karola Adolfa Augusta von Eben und Brunnen. Dwór neogotycki z poł. XIX w.

Literatura. [8][26]