RUCHOCICE
województwo wielkopolskie, powiat grodziski

(fot. Marcin Płóciennik - 2002)

(fot. Sylwia Piekarek - 2009)

(fot. Piotr Kiciński - 2012)

(fot. Marcin Szukała - 2022)

(fot. Sylwia Piekarek - 2009)

(fot. Piotr Kiciński - 2012)

(reprodukcja - Ilustracja Poznańska 1932 nr 11)

(fot. Brygida Kicińska - 2017)

(fot. Piotr Kiciński - 2012)

(fot. Brygida Kicińska - 2017)

Położenie. Wieś w gm. Rakoniewice, 5 km na pd. od Grodziska.

Historia. Kościół p.w. Świętej Urszuli z lat 1730 – 1737. Zbudowany z fundacji Kazimierza Kierskiego, kasztelana kamieńskiego i Samuela Tysiewicza. Restaurowany w XIX w. W czasie 2 wojny światowej wykorzystywany na magazyn odzieży. Odnawiany w latach 70 i 80 XX w.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej Orientowany, zbudowany na podmurówce ceglanej. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta od frontu nawy. Dach dwukalenicowy, kryty gontem na którym mała wieżyczka na sygnaturkę. Zwieńczona blaszanym hełmem, krzyżem i chorągiewką z inicjałami fundatorów oraz z datą „1730”. Wewnątrz strop płaski z fasetą. Posadzka kamienna. Chór muzyczny wsparty na dwóch drewnianych kolumnach z prostokątną wystawką w części środkowej. Małe organy rokokowe o 7 głosach z 2 poł. XVIII w. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne późnobarokowe z ok. 1737 r. Chrzcielnica z niemieckimi napisami. Stacje Drogi Krzyżowej z 1986 r., wykonane z drzewa brzozowego. Obok kościoła współczesna dzwonnica drewniana konstrukcji stalowej z dwoma dzwonami. Zbudowana na planie kwadratu, otwarta w górnej części, kryta dachem dwuspadowym. Krzyż misyjny z 1948 r.

Także warto zobaczyć. Park z wieloma okazami drzew.

Literatura. [1][2][6][13][Kościoły drewniane Ziemi Grodziskiej – Jerzy Sobczak – WMZG – 1999]