RUDZINIEC
województwo śląskie, powiat gliwicki

(fot. Sylwia Piekarek - 2001)

(fot. Andrzej Czyżewski - 2006)

(fot. Sylwia Piekarek - 2001)

(fot. Brygida Kicińska - 2006)

(fot. Krzysztof Kokoszka - 1995)

(fot. Brygida Kicińska - 2012)

(pocztówka z p. XX w.)

(reprodukcja - Oberschlesien im Bild 1927 nr 21)

(fot. Brygida Kicińska - 2006)

(fot. Brygida Kicińska - 2012)

(fot. Brygida Kicińska - 2006)

Położenie. Wieś siedziba gminy, ok. 20 km na pn. – zach. od Gliwic.

Historia. Kościół p.w. Świętego Michała Archanioła z 1657 r. Zbudowany z fundacji Wenzla von Pelka, prawdopodobnie przez cieślę „Joan Joannes Machocsky” – wycięte w belce na ścianie prezbiterium. Wieża pochodzi z 1853 r. W 1936 r. dobudowano kruchtę od frontu. Konserwację polichromii wykonano w 1961 i latach 1999 – 2004 – Jarosław Adamowicz.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z przylegającą z boku zakrystią. Wieża konstrukcji słupowej od frontu, o ścianach zwężających się ku górze z izbicą i poprzedzona dużą kruchtą. Zwieńczona gontowym dachem namiotowym. Obok wieży zewnętrzne schody prowadzące na chór muzyczny. Dach dwukalenicowy, kryty gontem. Kościół otoczony otwartymi podcieniami. Wewnątrz sklepienie kolebkowe w prezbiterium, a w nawie strop płaski. Chór muzyczny wsparty na sześciu słupach z parapetem z wysuniętą częścią środkową. Cenna polichromia figuralno – ornamentalna, barokowa z 1657 r. Wyobrażenie w nawie Sądu Ostatecznego z postacią fundatora, Boga Ojca, Ducha Świętego, sceny z związane z Bożym Narodzeniem i Świętych Józefa z Dzieciątkiem, Marcina na koniu, Jerzego zabijającego smoka i Marii Magdaleny. W prezbiterium sceny Męki Pańskiej, Święta Trójca i postacie Świętych Anny, Heleny, Katarzyny, Agnieszki i Jadwigi i Pawła. Parapet chóru muzycznego z postacią Chrystusa i Apostołów i malowidłem nad nim Świętego Hieronima z krajobrazem. Barokowe ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i ambona z 1 poł. XVIII w. Kamienna kropielnica z przeł. XVII i XVIII w. Kościół otoczony ogrodzeniem drewnianym z murowanymi słupkami z daszkiem gontowym.

Także warto zobaczyć. Pałac z p. XX w. w stylu neorenesansu włoskiego.

Literatura. [8]