RYDZEWO
województwo podlaskie, powiat grajewski

(fot. Tomasz Taryma - 2010)

(fot. Sylwia Piekarek - 2021)

(fot. Tomasz Taryma - 2010)

Położenie. Wieś w gm. Rajgród, ok. 8 km na pn. – wsch. od Grajewa.

Historia. Kościół p.w. Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika z 1865 r. W 1929 r. wymiana pokrycia dachu z gontów na blachę. Remontowany w latach 1957 – 58, 1973 – 78 i 1981 – 82 z zamianą aranżacji wnętrza, wyłożenie wnętrza boazerią, zakryta została pierwotna dekoracja malarska.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół trójnawowy, konstrukcji zrębowej. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte prostokątnie z dwoma bocznymi zakrystiami równymi szerokością nawy. Fasada frontowa z trójkątnym szczytem i dwoma wieżyczkami kwadratowymi po bokach. Zwieńczonymi dachami namiotowymi z iglicami. Dach jednokalenicowy, kryty blachą. Wejście główne od frontu, osłonięte daszkiem dwuspadowym. Wnętrze wyłożone boazerią i podzielone na trzy części dwoma rzędami słupów po dwie sztuki. Sklepienie kolebkowe w prezbiterium i nawie głównej, w bocznych półkolebki. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach z balustradą tralkową i parapetem o prostej linii. Organy z 1897 r., autorstwa Jana Szymańskiego. Belka tęczowa z krucyfiksem. W wyposażeniu neoklasyczne ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i ambona z okresu budowy świątyni.