RYDZEWO
województwo podlaskie, powiat grajewski

(fot. Tomasz Taryma - 2010)

Położenie. Wieś w gm. Rajgród, ok. 8 km na pn. – wsch. od Grajewa.

Historia. Kościół p.w. Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika z 1865 r. Remontowany w latach 1973 – 78.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół trójnawowy, konstrukcji zrębowej. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte prostokątnie z boczną zakrystią. Fasada frontowa z trójkątnym szczytem i dwoma wieżyczkami kwadratowymi po bokach. Zwieńczonymi dachami namiotowymi z iglicami. Dach kryty blachą. Wejście główne od frontu, osłonięte daszkiem dwuspadowym. Wnętrze wyłożone boazerią i podzielone na trzy części dwoma rzędami słupami. Sklepienie kolebkowe w prezbiterium i nawie głównej, w bocznych półkolebki. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach z organami z 1897 r., autorstwa Jana Szymańska i parapetem tralkowym o prostej linii. W wyposażeniu ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i ambona.

Także warto zobaczyć.