RZEPCZE
województwo opolskie, powiat prudnicki

(fot. Jacek Ramus - 2003)

(fot. Zbigniew Bereszyński - 2005)

(fot. Brygida Kicińska - 2006)

(fot. Brygida Kicińska - 2011)

Położenie. Wieś w gm. Głogówek, 25 km na wsch. od Prudnika.

Historia. Kościół p.w. Świętego Jakuba Starszego z 1751 r. W ostatnich latach restaurowany z przywróceniem okap wokół świątyni.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie. Kruchta z boku nawy. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką barokową na sygnaturkę. Zwieńczoną gontowym hełmem z latarnią i krzyżem. Wokół świątyni krótki okap. Wewnątrz strop płaski. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach. Organy z poł. XIX w. Ołtarz główny w stylu regencyjnym z 2 poł. XVIII w. Ambona wczesnobarokowa z XVII w. z polichromowanymi płaskorzeźbami Chrystusa, Świętych Augusta, Grzegorza i Hieronima. Loża kolatorska wczesnobarokowa z XVII w. Wokół ogrodzenie drewniane ze sztachetami.

Literatura. [8][39]