SAMOGRÓD
województwo podlaskie, powiat sokólski

(fot. Sylwia Piekarek - 2010)

(fot. Grzegorz Ryżewski - 2020)

Położenie. Wieś w gm. Szudziałowo, 12 km na pd. – wsch. od Sokółki.

Historia. Cerkiew prawosławna p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z 1867 r. W 1898 r. dostawiono do świątyni wolnostojącą dzwonnicę. Uszkodzona podczas I Wojny Światowej.

Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew jednonawowa, konstrukcji zrębowej. Prezbiterium niewydzielone z nawy, zamknięte prostokątnie z boczną zakrystią. Wieża od frontu o trzech kondygnacjach z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona ostrosłupowym hełmem blaszanym z kopułą. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z ośmioboczną wieżyczką. Zwieńczona ostrosłupowym hełmem blaszanym z kopułą. Wewnątrz strop płaski. Chór muzyczny, wsparty na słupach, o prostej linii parapetu z balustradą tralkową. W wyposażeniu ikonostas i dwa ołtarze boczne. Wokół mur z kamienia.